خانه / تبلیغات و بازاریابی / درباره سوگواری و فقدان | کتاب زندگی خوب مارک ورنون

درباره سوگواری و فقدان | کتاب زندگی خوب مارک ورنون

پاراگراف فارسی    

فقدان و سوگواری - مارک ورنون - زندگی خوب

مارک ورنون (Mark Vernon) به روزنامه‌نگاری اشتغال دارد و سال‌هاست مقالاتش در رسانه‌های مختلف از جمله نشریه‌ی گاردین منتشر می‌شود (+).

کتابهایش هم، تا حد زیادی به حال و هوای مقالات روزنامه‌ای نزدیکند. معمولاً پیوستگی چندانی بین مطالب وجود ندارد و به زحمت زیر یک عنوان قرار می‌گیرند. چنان‌که خواننده حس می‌کند یک وبلاگ‌نویس، مجموعه‌ای از نوشته‌های پراکنده‌ی خود را صحافی و منتشر کرده است.

عنوان کتابهایش نشان می‌دهد که خودش هم، کمابیش این فضا را پذیرفته است (مثلاً ۴۲ نکته درباره‌ی زندگی، هستی و همه‌چیز؛ یا کتاب ۳۰ گام فلسفی برای زندگی خوب).

این بار برای پاراگراف فارسی، بخش‌هایی از فصل نهمِ کتاب زندگی خوب (۳۰ گام فلسفی برای کمال بخشیدن به هنر زیستن) را انتخاب کرده‌ایم. عنوان اصلی این کتاب چنین است:

Use Philosophy to be Happier: 30 Steps to Perfect the Art of Living

فصل نهم کتاب زندگی خوب، به سوگواری و فقدان اختصاص دارد و نویسنده می‌کوشد به ما یادآوری کند که سوگواری، رفتار نادرستی نیست و اتفاقاً مکانیزمی طبیعی و اثربخش برای کنار آمدن با فقدان‌هاست:

فقدان از همان لحظه‌ی تولد با ماست، و تولد اولین فقدان بزرگ زندگی است: از دست دادنِ خلوتِ گرمِ رحِم.

… با این همه، من بر این گمانم که ما امروزه در از دست دادن‌ها به خوبیِ نیاکانمان عمل نمی‌کنیم. پیش از پیدایش پزشکی نوین، مصیبتِ مرگ حی و حاضرتر بود. آن مرگ‌آگاهی از دردِ مرگ نمی‌کاست، اما بر ضرورت سوگواری تأکید می‌کرد.

آیین‌های سوگواری، از افروختن شمعی در سکوت تا عزاداری‌های انبوهِ سیاه‌پوشان، بسیار رایج‌تر از امروز بود.

… و این آیین‌ها اهمیت دارند، نه‌تنها برای سوگواری‌هایی که باید در برخورد با فقدان‌های بزرگ‌ِ زندگی‌مان به جا آوریم (که با وجود همه‌ی برکات علمِ نوین باز هم اتفاق می‌افتند)، که حتی برای فقدان‌های کوچک هم.

روانکاوها می‌دانند که ما با چه خطری مواجهیم: اگر نتوانیم سوگواری کنیم – که همه باید بکنیم – افسرده می‌شویم.

تفاوت در اینجاست: سوگوار می‌داند چه / که را از دست داده است، افسرده اما نمی‌داند. افسرده نمی‌تواند سوگواری کند و به جای آن، افسردگی همه‌ی وجودش را فرا می‌گیرد.

… افسردگی بیماری فراگیرِ دنیای امروز است.

… آیا ممکن است مشکل در این باشد که ما داریم از هنر سوگواری بی‌بهره می‌شویم؟ آیا ممکن است حقیقت این باشد که زندگی غنی‌تر می‌شود اگر ما، به جای انکارِ از دست‌داده‌هامان، آن‌ها را در آغوش بکشیم؟

… اولین بار فروید بود که تمایز میان سوگواری و افسردگی را تشخیص داد. او متوجه شد که بیمارانِ افسرده‌حالش دچار فقدانی عمیق‌اند اما – برخلاف بیمارانی که با موفقیتی گر چه دردناک دوران سوگواری را سپری می‌کنند – خودشان هم نمی‌دانند چه / که را از دست داده‌اند.

شاید عزیزی را. شاید جایگاه و منزلتی اجتماعی را. شاید اعتقادی سیاسی یا مذهبی را، باوری را.

اما بنا به دلایلی، جزئیات این فقدان دردآورتر از آن بوده که بتوانند با آن رودررو شوند. آن‌ها نمی‌توانند از آن‌چه بر سرشان آمده بود سر درآورند.

توضیح پایانی: این کتاب توسط پژمان طهرانیان به فارسی ترجمه شده و فرهنگ نشر نو (به همکاری نشر آسیم) زحمت عرضه‌ی آن به بازار را بر عهده گرفته‌اند. اگر قصد تهیه‌ی آن را داشتید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا یکی از فصل‌های آن را در کتابفروشی‌ بخوانید و مطمئن شوید که با ترجمه راحت هستید. از نظر تیم متمم، در برگردان متن به فارسی، اصرار به حفظ تک تک واژه‌ها در ترجمه، گاهی اوقات مانع انتقال روان پیام و مفاهیم ذهنی نویسنده شده است.

البته این را هم می‌دانیم که قضاوت درباره‌ی سبک نگارش، تا حد زیادی بر سلیقه‌ی خواننده استوار است.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)

چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟

هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟

آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

با متمم همراه شوید

آیا می‌دانید که فقط با درج نام کاربری و ایمیل خود می‌توانید به جمع متممی‌ها بپیوندید؟

اطلاعات ثبت نام


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

سرفصل های دوره MBA (رشته مدیریت کسب و کار)

می‌توان گفت کمتر رشته‌ای در سطح ارشد وجود دارد که سرفصل‌های آن در حد دوره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *