خانه / تبلیغات و بازاریابی / چگونه طرح توجیهی بنویسیم ؟ – نکاتی برای نوشتن طرح توجیهی [قسمت اول]

چگونه طرح توجیهی بنویسیم ؟ – نکاتی برای نوشتن طرح توجیهی [قسمت اول]

چگونه طرح توجیهی بنویسیم ؟ – نکاتی برای نوشتن طرح توجیهی [قسمت اول]

۵ (۱۰۰%) ۳ votes

چگونه طرح توجیهی اقتصادی بنویسیم ؟

 

طرح توجیهی ( طرح کسب و کار تجاری ، بیزینس پلن Business Plan )

طرح توجیهی اگر به صورت حرفه‌ای برای کسب‌وکار کوچک شما نوشته شده باشد ، می‌تواند یکی از مهم‌ترین اسناد دستیابی به موفقیت باشد. متاسفانه، بسیاری از صاحبان کسب‌وکارهای کوچک این فرایند را دشوار و گیج کننده می‌یابند.

نوشتن یک طرح توجیهی برای موفقیت هر کسب‌وکاری ضروری است. یک طرح توجیهی مسیر حرکت را مشخص می‌نماید،‌ شما را در مسیر درست نگه می‌دارد و معمولا برای کسب‌وکارهایی که به دنبال کمک بلاعوض دولتی یا دریافت وام کسب‌وکار هستند یک الزام است.

چطور طرح توجیهی بنویسیم ؟ چگونه طرح توجیهی اقتصادی بنویسیم – نکاتی برای نوشتن طرح توجیهی طرح توجیهی ( طرح کسب و کار تجاری ، بیزینس پلن Business Plan )

نکات پایه‌ای نوشتن طرح توجیهی

  1. تحقیقات خود را انجام دهید.

در گوگل هر آنچه را که می‌توانید در مورد کسب‌وکارتان بیابید را جستجو نمایید. مهم‌ترین چیز قبل از شروع یک کسب‌وکار جدید آن است که بینش و تجربه خوبی در زمینه فعالیت اقتصادی که قصد ورود به آن دارید کسب نمایید. باید تا قبل از کامل کردن طرح توجیهی خود، تصمیماتی در مورد کسب‌وکار خود اتخاذ نمایید از جمله ساختار،‌ استراتژی‌ بازاریابی ،‌ و تأمین مالی. با داشتن اطلاعات درست امکان پیش‌بینی و تحلیل دقیق‌تری برای شما فراهم خواهد شد.

  1. تعیین طول مدت طرح.

طرح خود را خلاصه و مختصر بنویسید. همیشه به خاطر داشته باشید که طرح توجیهی شما باید توسط صاحبان مشاغل پرمشغله خوانده شده و مورد بازبینی قرار گیرد و طرح‌های کسب‌وکار طولانی می‌توانند برای این افراد خسته‌کننده باشند. امروزه طول متوسط بیشتر طرح‌های کسب‌وکار کمتر از آن چیزی است که پیش‌تر بود. شما احتمالا می‌توانید همه آنچه نیاز دارید را در ۴۰ تا ۶۰ صفحه مطلب منتقل نمایید،‌ به علاوه ۵ صفحه ضمیمه برای پیش‌بینی‌های ماهیانه،‌ رزومه‌های مدیریتی،‌ و دیگر جزئیات. اگر طرحی دارید که بیش از ۷۰ صفحه است، احتمالا خیلی خوب آن را خلاصه نکرده‌اید.

  1. مشخص نمایید که این طرح توجیهی برای چه کسی است.

آیا طرح شما بیش از یک هدف دارد؟‌ آیا این طرح به صورت داخلی مورد استفاده قرار خواهد گرفت یا طرف ثالثی در آن دخیل خواهد بود؟ تصمیم‌گیری در خصوص هدف طرح می‌تواند کمک نماید تا پاسخ‌هایتان را مشخص نمایید. اگر طرف‌های ثالثی دخیل هستند،‌ آن‌ها به چه چیزی علاقه‌مند هستند؟ ‌هرچند نباید تصور کرد که آن‌ها تنها به بخش مالی کسب‌وکار شما علاقه‌مند هستند. آن‌ها دنبال کل پکیج هستند.

  1. مدل کسب‌وکار کنواس خود را بکشید

مدل کنواس یک مفهوم در خصوص توصیف یک کسب‌وکار به شیوه‌ای کلی و فشرده می‌باشد. این کار به شما این امکان را می‌دهد تا طرح کلی و پایه کسب‌وکارتان را نمایش دهید. همه حوزه‌های کلیدی کسب‌وکار را می‌توان در قالب یک نمودار با یادداشت‌های کوتاه شرح داد. مدل کسب‌وکار کنواس از ۹ قسمت مدل کسب‌وکار تشکیل می‌شود که شامل شرکای کلیدی،‌ فعالیت‌های کلیدی،‌ منابع کلیدی،‌ ارزش پیشنهادی،‌ روابط مشتریان، کانال‌ها، ‌بخش‌های مشتری،‌ ساختار هزینه، و جریان‌های عایدی می‌باشند.

  1. با ارقام خود آشنا باشید.

این یک بازی اعداد است. برای یک فعالیت اقتصادی جدید،‌ خیلی سهل است که ارقام شما را بیش‌ازحد برآورد نماید. کسب‌وکارهای موجود می‌توانند آمار و ارقامی واقعی را در طرح شما شامل شوند، اما اگر کسب‌وکار شما تازه در حال شروع باشد و دارید از آمار و ارقامی مورد انتظار برای گردش مالی و تامین هزینه‌ها استفاده می‌نمایید، نیاز خواهید داشت که به طور واضح نشان دهید که این‌ها آمار و ارقام مورد انتظار یا برآورد هستند. جنبه مالی یک طرح توجیهی پیچیده‌ترین جنبه آن به نظر می‌رسد،‌ اما خوب است که از یک متخصص مدیریت مالی کمک گرفته شود تا در این مرحله به شما کمک نماید تا این اطمینان ایجاد شود که دارید با آمار و ارقامی واقعی کار می‌نمایید.

  1. در پایان خلاصه‌نویسی نمایید.

تا جایی که می‌توانید از کلمات کمتری استفاده نمایید. شما می‌خواهید منظور را برسانید اما نمی‌خواهید واقعیت‌های مهم را نادیده بگیرید. همچنین این فرصتی است برای نشان دادن خودتان است. اما در این کار افراط ننمایید. شما می‌خواهید بانک‌ها، سرمایه‌گذاران، شرکا و عمده‌فروش‌های آتی بتوانند خیلی سریع طرح شما را مطالعه کنند،‌ آن را واقعی بیابند، و از خواندن آن انگیزه پیدا کنند.

  1. مرور نمایید. مرور نمایید . مرور نمایید.

از دیگران بخواهید طرح توجیهی شما را بازبینی کنند. از دوستان و خانواده خود نخواهید تا طرحتان را بررسی کنند! دنبال افرادی بگردید که افرادی پیشرو یا متخصص در این حوزه هستند، و نیز افرادی که به عنوان مشاور شناخته‌شده‌اند. با آن‌ها تماس بگیرید و طرح توجهی‌تان را در اختیار آن‌ها قرار دهید. با کمک مشاوران شما می‌توانید توصیه‌های مفیدی به دست آورید و اصلاحات یا تغییراتی در طرحتان ایجاد نمایید. آن‌ها یک منبع کمک بزرگ هستند زیرا تجربه و دانش آن‌ها می‌تواند مانع از اشتباه شما شود. این کار ریسک را به حداقل می‌رساند و شانس موفقیت شما را به حداکثر می‌رساند.

شاید مقالات زیر نیز برای شما جذاب باشد :


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

کتاب وضعیت آخر | تامس هریس

کتاب وضعیت آخر نوشته‌ی تامس هریس را می‌توان یک اثر کلاسیک در زمینه‌ی تحلیل رفتار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *